Moja przygoda z kulturą dalekiego wschodu zaczęła się wiele lat temu, na początku lat osiemdziesiątych. Pierwotnie były to zainteresowania filozofią wschodu. Ale dość wcześnie przekonały mnie systemy samodoskonalenia oparte na tejże filozofii. Zaczęło się od hatha jogi. Przez dwa lata ćwiczyłam jogę. To było wspaniałe doświadczenie. Ponieważ należę do osób, którym rozciąganie nie przychodzi łatwo to cieszyłem się z kolejnych osiągnięć, a moje ciało nabrało całkiem nowej jakości. W międzyczasie zacząłem praktykować medytację, która jest bardzo ważnym elementem samorozwoju. Rozsmakowałem się w niej co spowodowało dalsze szukanie i uczenie się na temat systemów samodoskonalenia.

Natrafiłem na medytacje zen. Był to czas kiedy w Polsce powstawały ośrodki medytacyjne buddyzmu zen, odwiedzane przez wspaniałych nauczycieli. Jednym z nich był ośrodek, istniejący do dziś, Szkoła Zen Kwan Um założony przez Mistrza Zen Seung Sahna, pierwszego koreańskiego mistrza zen mieszkającego i nauczającego na Zachodzie. Przez kilka lat bardzo intensywnie praktykowałem medytację pod kierunkiem nauczycieli tej szkoły. Przez dwa lata prowadziłem w Giżycku grupę medytacyjną według nauk mistrza Seung Sahna. Do dzisiaj te praktyki pomagają mi w codziennym życiu.

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych ziściło się moje marzenie aby ćwiczyć aikido, nazywane czasami medytacją w ruchu. Razem z kolegą Jackiem Szpakowskim założyliśmy sekcję aikido, która istnieje nadal i bardzo dobrze funkcjonuje. Ja po kilkunastu latach ćwiczeń musiałem zrezygnować z treningów ze względu na kontuzję barku. Jednak moje zamiłowanie do ruchu zaprowadziło mnie do nowego miejsca – Qigong.

Rozpocząłem wyjazdy na warsztaty Qigong w stylu Lecącego Żurawia, o którym słyszałem wiele lat wcześniej. Dodatkowym atutem tego wyboru było to, że był on nauczany przez współtwórcę tego stylu, mistrza Liu Zhongchun mieszkającego w Polsce. Po kilku latach codziennych praktyk i wielu warsztatach doskonalących moje umiejętności, zdecydowałem się zostać instruktorem tego stylu i założyć grupę aby nauczyć ludzi tych wspaniałych ćwiczeń prowadzących do poprawy zdrowia. Oprócz dyplomu instruktora Qigong posiadam również uprawnienia instruktora rekreacji ruchowej. Qigong praktykuję codziennie i na samym sobie doświadczam doskonałego wpływu tych ćwiczeń zarówno na ciało jak i umysł. Zapraszam do ćwiczeń i nauki. Szczegóły odnośnie zajęć znajdziesz tutaj  http://qigong.net.pl/zajecia/