Qigong (czyt. cikun) to system ćwiczeń pochodzących z Chin. “Qi” oznacza energię “Gong” tłumaczony jest jest jako kultywacja lub praca. Qigong jest zatem pracą z energią. Energia Qi to podstawowe pojęcie w chińskiej medycynie a wiele chorób jest postrzeganych jako zastój lub nieprawidłowe krążenie energii w naszym ciele. Qigong jest jednym z elementów stosowanych w tradycyjnej medycynie chińskiej, oprócz niego stosowana jest akupunktura, akupresura, leczenie ziołami, masaż oraz stosowanie odpowiedniej diety.

Ćwiczenia Qigong mają na celu wyregulowanie krążenia tej energii i w konsekwencji usunięcia przyczyn choroby a także gromadzenia jej aby w sytuacjach tego wymagających mogła zostać użyta do samoleczenia. Qigong był praktykowany już w starożytnych Chinach i liczy sobie kilka tysięcy lat. Istnieje wiele odmian Qigong a jednym z nich jest styl Lecącego Żurawia należący do odmiany medycznej (yijia qigong) .

Qigong stylu Lecącego Żurawia jest odmianą ćwiczoną dla zdrowia. Charakteryzuje się on tym, że jest stosunkowo łatwy do nauczenia i praktykowania. W Polsce styl ten pojawił się razem z jego współtwórcą, mistrzem Pekińskiego Stowarzyszenia Qigong prof. Liu Zhongchun  który poświęcił ponad 20 lat na popularyzację i nauczanie tego stylu w naszym kraju prowadząc szkolenia dzięki którym tysiące osób mogło się zapoznać z tym stylem. Profesor Liu Zhongchun sam przechodząc ciężką wieloletnią chorobę został wyleczony dzięki ćwiczeniom qigong.

Obecnie setki osób ćwiczy dla zdrowia i dla pokonania lub zmniejszenia swoich dolegliwości. Ćwiczenia mogą wykonywać wszyscy, niezależnie od wieku, nigdy nie jest za późno aby je rozpocząć. Oddziaływanie ćwiczeń jest bardzo szerokie, najczęściej wymieniane to redukcja stresu, rozluźnienie mięśni, obniżenie ciśnienia, redukcja bólu, poprawa sylwetki, polepszenie gibkości, poprawa pamięci, eliminacja bólów kręgosłupa, mówi się o pozytywnych skutkach przy depresji. W chwili obecnej funkcjonuje Stowarzyszenie Promocji Zdrowia Qigong- Lecący Żuraw, które szkoli instruktorów, organizuje warsztaty qigong i zrzesza ćwiczących z wielu miast w Polsce.

Zajęcia, które proponuję są prowadzone zgodnie z pierwotnymi założeniami tego stylu. Ćwiczone są 2 formy ruchome, krótka i długa oraz forma stojąca. Dodatkowo dołączane będą elementy masażu i medytacji siedzącej jeśli pozwolą na to warunki.

Więcej o tym stylu Qigong można przeczytać na stronie internetowej Stowarzyszenia Promocji Zdrowia Qigong – Lecący Żuraw – www.qigong.org.pl.