24 zasady praktyki według mistrzów Qigong

Mistrzowie Qigong z pokolenia na pokolenie przekazywali 24 reguły praktyki. Brzmią one następująco.

  1. Nie bądź uparty co do planów i idei.
    Oznacza to, że w praktyce qigong nie można zaplanować sobie ścieżki postępowania i punk po punkcie jej realizować. To ogranicza naszą praktykę i postęp. Rzeczy muszą się dziać w sposób naturalny.
  2. Nie skupiaj swojej uwagi na rozróżnianiu.
    W czasie ćwiczeń mogą pojawić się różne doznania. Jednak nie należy poświęcać im uwagi. Obserwujemy te doznania, jesteśmy ich świadomi, jednak koncentrujemy się na tym co mamy do wykonania w danym ćwiczeniu. Rozróżnianie czy doznania są lepsze, gorsze czy ich jakość się poprawia czy pogarsza również przeszkadza w praktyce .
  3. Unikaj rozmaitych myśli poszukujących swych źródeł.
    Umysł w czasie praktyki powinien być wyciszony aby spokojnie obserwować i przyjmować to co się pojawia. Pojawiające się w umyśle idee zakłócają wyciszenie umysłu. Nie należy im pozwolić na rozwijanie się, powracanie do przeszłości czy wybieganie w przyszłość. To nas wyczerpuje.
  4. Umysł emocjonalny nie powinien podążać za zewnętrzną scenerią.
    Jest to również związane z regulacją umysłu.. Różne zjawiska np. odgłosy, zapachy odciągają umysł i zaburzają koncentrację. Powinniśmy być świadomi tych zjawisk ale nie pozwolić umysłowi podążać za nimi.
  5. Ureguluj swoją aktywność seksualną.
    Nie wskazane jest uprawianie seksu bezpośrednio przed lub po ćwiczeniach. Zaawansowana praktyka zaleca nawet 24 godziny odstępu przed i po ćwiczeniach.
  6. Nie wystawiaj się na nadmierne gorąco lub zimno.
    Dobrze jest aby temperatura w której ćwiczymy była komfortowa. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura zakłóca spokój umysłu i utrudnia pracę z energią
  7. Uważaj na pięć słabości i wewnętrzne obrażenia.
    Pięć słabości odnosi się do pięciu organów Yin: serca, wątroby, płuc, nerek i śledziony. Ponieważ ćwiczenia Qigong są ćwiczeniami mocno powiązanymi z tymi organami przy słabości któregoś z nich należy być ostrożnym i delikatnym w ćwiczeniach. Krążenie energii może być zakłócone.
  8. Unikaj wiatru kiedy jesteś spocony.
    Nie należy ćwiczyć na wietrze a szczególnie twarzą do wiatru gdy jesteśmy rozluźnieni i spoceni. Wtedy nasze pory na skórze są szeroko otwarte i narażamy się na przeziębienie.
  9. Nie noś obcisłej odzieży i paska.
    Ubiór do ćwiczeń powinien być luźny, nie uciskać w pasie. Okolice brzucha to ważny rejon naszego ciała i ucisk może przeszkadzać w praktyce.
  10. Unikaj tłuszczu i słodyczy
    Produkty z tej grupy rozpraszają umysł. Należy jeść więcej owoców i warzyw. Ważne też jest unikanie alkoholu i tytoniu.
  11. Nogi nie powinny zwisać z łóżka
    Nawiązuje to do do wysokich łóżek w dawnych Chinach na których się również ćwiczyło. Więc stopy podczas ćwiczeń muszą mieć kontakt z podłożem. Gdy tak nie jest krążenie Qi i krwi jest zakłócone.
  12. Nie ćwicz z pełnym pęcherzem.
    Przed ćwiczeniami warto udać się do toalety. Również w trakcie ćwiczeń jeśli jest taka potrzeba należy przerwać praktykę. Trzymanie moczu mocno zakłóca koncentrację.
  13. Nie drap tego co cię swędzi
    Jeśli z jakiś zewnętrznych przyczyn (np. owad) coś nas swędzi należy przy pomocy umysłu wycofać Qi do jego siedziby Dan Tian. Następnie należy przywrócić świadomość tego co nas otacza. Następnie można usunąć przyczynę swędzenia lub się podrapać. Jeśli przyczyną swędzenia jest przepływ Qi nie należy mu poświęcać uwagi należy je zignorować. Drapanie byłoby oznaką, że umysł nie jest zrównoważony i ingerencją ręki próbujemy wpływać na naturalne procesy przywracania równowagi Qi w ciele.
  14. Unikaj nagłego zaniepokojenia lub zaskoczenia
    Jeśli można zapobiec to należy unikać sytuacji w których moglibyśmy być zaskoczeni lub zaniepokojeni. Jednak kiedy to już nastąpi najważniejsze jest wyciszyć na powrót swój umysł.
  15. Nie zachwycaj się scenerią
    Chodzi tu o zjawiska, które dzieją się wewnątrz nas. W czasie praktyki gdy zauważymy jakieś doznania, które wytrącają nas z koncentracji. Ważne jest aby nie emocjonować się i obserwować zjawisko bez podniecenia bo utracimy koncentrację.
  16. Nie wkładaj przepoconych ubrań
    W czasie ćwiczeń kiedy się spocimy dobrze jest zmienić ubranie i wznowić ćwiczenia. Mokre od potu ubranie daje dyskomfort a to wytrąca nas ze skupienia.
  17. Nie siedź gdy jesteś głodny lub pełny
    Dotyczy to praktyki medytacji. Po prostu gdy jesteśmy głodni trudno się skoncentrować a gdy jesteśmy pełni praktyka  zakłóca trawienie.
  18. Dziwna katastrofa Nieba i Ziemi
    Praktycy Qigong wierzą, że energia Qi w ciele jest pod bezpośrednim wpływem zmian w pogodzie. W czasie nagłych zmian pogodowych ćwiczenia mogą zakłócić naturalny proces dostosowywania się do zmian. Również odczucie przepływu Qi jest utrudnione. Tak więc ćwiczenie np. w czasie burzy  ćwiczenie jest niewskazane.
  19. Słuchaj czasem prawdziwych słów
    W praktyce Qigong należy bardziej ufać sobie niż słuchać porad tych którzy mają małe doświadczenie w Qigong. Powtarzanie na ślepo czyjejś ścieżki postępowania może być złe ponieważ każdy ma inne ciało i uwarunkowania. Najlepiej jest ufać swojemu treningowi.
  20. Nie pochylaj sie i nie zasypiaj
    Kiedy jesteśmy zmęczeni i śpiący najlepiej jest odpocząć. Ćwiczenie kiedy jesteśmy śpiący nie pozwala przyjąć właściwej postawy co będzie się przekładać na niewłaściwy obieg Qi. Taki zamroczony umysł nie pozwala również na poprawne prowadzenie Qi
  21. Nie medytuj gdy nie panujesz nad sobą lub jesteś podekscytowany
    Medytacja w stanie nadmiernego wzburzenia lub radości przynosi więcej szkód niż pożytku ponieważ umysł jest wdety rozproszony
  22. Nie wypluwaj śliny
    W czasie praktyki może wytwarzać się nadmierna ilość śliny. Należy ją połykać aby nawilżać gardło. Wypluwanie jej to marnotrawstwo i uniemożliwia koncentrację.
  23. Nie powątpiewaj i nie poddawaj się lenistwu
    Rozpoczynając praktykę Qigong należy wierzyć w to co się robi i słuszność obranej drogi. Powątpiewanie powoduje leniwość i utrudnia odniesienie sukcesu.
  24. Nie próbuj przyspieszyć sukcesu
    Praktyka Qigong wymaga czasu i jest stopniowym procesem. Tak więc musimy być cierpliwi, mieć silną wolę i wiarę, że sukces jest do osiągnięcia. Ważne aby być naturalnym i spokojnie praktykować

 

 

 


Opracowano na podstawie książki “Korzeń Chińskiego Qigong” autorstwa Dr Yang Jwing-Ming